Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska Akademia Nauk i jej skomplikowane dzieje

14 czerwca 2024 | Rzecz o historii | Ryszard Tadeusiewicz
Pałac Staszica w Warszawie – siedziba niektórych instytutów I Wydziału PAN
autor zdjęcia: Adrian Grycuk / Wikimedia Commons
źródło: Rzeczpospolita
Pałac Staszica w Warszawie – siedziba niektórych instytutów I Wydziału PAN

Polska Akademia Nauk (PAN) była początkowo wzorowana na Radzieckiej Akademii Nauk i miała ułatwić władzom politycznym kontakt ze środowiskiem naukowym oraz zapewnić rządzącym wsparcie PAN przy podejmowaniu trudnych społecznie decyzji.

W poprzednim felietonie z tej serii pisałem o powstaniu i rozwoju Polskiej Akademii Umiejętności („Rzecz o Historii”, 31 maja 2024). Wspomniałem tam, że w pewnym momencie władze PRL zastąpiły niezależną od polityków i dlatego nielubianą w PZPR korporację akademicką PAU uformowaną nieco na wzór radziecki Polską Akademię Nauk. PAN istnieje do dzisiaj i działa równolegle do PAU, a wielu naukowców należy zarówno do PAU, jak i do PAN. Wybór do obu Akademii odbywa się w wyniku rekomendacji co najmniej trzech tzw. członków rzeczywistych, a potem tajnego wyboru dokonywanego przez wszystkich członków odpowiednich korporacji. Ja sam zostałem wybrany do PAU w 1998 r., a cztery lata później do PAN, dlatego o obu tych akademiach mogę pisać z pewną znajomością rzeczy.

Utworzenie Polskiej Akademii Nauk

Komunistyczne władze PRL dążyły do tego, żeby wszystkie instytucje związane z nauką były zależne w sposób bezpośredni lub pośredni od władz państwowych. Nie tylko mianowały one rektorów wszystkich szkół wyższych, ale także wszelkie wyższe stanowiska na uczelniach były obsadzane z kategorycznie wymaganą aprobatą naczelnych i terenowych Komitetów PZPR. Tendencja ta, która była obecna od początku odradzania się polskich uczelni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12898

Wydanie: 12898

Spis treści

Reklama

Zamów abonament